Cechy stylu kolonialnego
-
Mieszkania w stylu kolonialnym są przestronne, naturalne i bezpretensjonalne. Przekraczając próg takiego wnętrza, od razu poczujesz się, „jak u siebie”.
-
Podłogi są zazwyczaj wykonane z naturalnego drewna, kamienia lub surowych ceramicznych płytek.
-
Cechą charakterystyczną wnętrz w stylu kolonialnym są także barwy ziemi – piasku, roślin, drewna. W kolonialnych salonach, sypialniach, jadalniach i gabinetach dominują więc odcienie brązu, zieleni, i écru.
-
Obowiązkowym elementem mieszkań w stylu kolonialnym są rośliny doniczkowe. Wspaniale współgrają z drewnianymi meblami, podkreślając ich egzotyczne piękno. Nie wiesz, jakie rośliny wybrać? Sięgnij po niekwitnące gatunki o dużych liściach, storczyki lub jaśmin.
-
W kolonialnym wnętrzu królują roślinne i zwierzęce motywy (np. te naśladujące paski zebr i tygrysie cętki). Może umieścić je na narzutach, zasłonach, obrusach, dywanach, a nawet abażurach lamp.
Kolonialne meble
Nieodzownym elementem wnętrz w stylu kolonialnym są kolonialne meble – wykonane z egzotycznych gatunków drewna (najczęściej palisandru, mangowca i egzotycznej akacji), pełne dopracowanych do perfekcji detali i szlachetnego uroku. Harmonijnie łączą europejską klasykę z afrykańskimi, indonezyjskimi lub południowoamerykańskimi wpływami. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu i starannie wyselekcjonowanym materiałom są nie tylko trwale i funkcjonalne, ale również wyjątkowo piękne.
-
Kolonialna komoda z ciemnobrązowego palisandru to doskonała propozycja do przestronnego salonu czy dużej sypialni. Szafki i szuflady zapewnia meblowi najwyższą funkcjonalność, a oryginalne osłojenie palisandru sprawi, że stanie się przyciągającym uwagę elementem dekoracyjnym.
- Indyjska szafa wykonana z jasnego drewna mango będzie pasować także do mniejszych wnętrz. Jasna, słoneczna barwa drewna skutecznie je rozświetli. Sprawi także, że wydadzą się optycznie większe.
- Pojemna indyjska skrzynia to idealny mebel to niewielkiego mieszkania. Może pełnić funkcje schowka, stolika kawowego czy siedziska. I nie zajmie przy tym dużej ilości miejsca.
-
Chcesz urządzić romantyczną sypialnię? Wybierz indyjskie łóżko, najlepiej to… z baldachimem. Co ciekawe, taki mebel jest bardzo charakterystyczny dla stylu kolonialnego. Lekka, przewiewna tkanina skutecznie chroniła kolonizatorów przez egzotycznymi owadami.
-
Jeśli urządzasz wnętrze od zera, możesz także sięgnąć po gotowy zestaw mebli kolonialnych. Taki wybór pozwoli Ci uniknąć aranżacyjnego chaosu i zapewni spójny, elegancki efekt.
Dla kogo styl kolonialny?
Styl kolonialny zachwyci entuzjastów dalekich podróży, orientu oraz klasyki w najlepszym wydaniu. Przypadnie do gustu także osobom, które szukają ponadczasowych rozwiązań, modnych i funkcjonalnych pomimo zmieniających się z sezonu na sezon trendów.
Styl kolonialny we wnętrzach – wskazówki
-
Aby uniknąć efektu chaosu, postaw na gładkie ściany. Zbyt duża ilość wzorów, barw i faktur może przytłoczyć wnętrze.
-
Zależy Ci na tym, aby wnętrze było przytulne i ciepłe? Wybierz bogato zdobione meble z orientalnymi zdobieniami i ażurowymi dekoracjami. Aby osiągnąć najlepszy efekt, sięgnij po te z jasnego drewna mango i akacji.
-
Urządzając mieszkanie w stylu kolonialnym, nie zapomnij o oświetleniu. Najlepszym wyborem będą lampy o klasycznych formach z wymiennymi abażurami oraz ażurowe modele z metalu lub ceramiki. Ciekawy efekt zapewni także lampa z ratanowym abażurem.
-
Wzbogać przestrzeń charakterystycznymi dla stylu kolonialnego dodatkami – pledami i narzutami wykonanymi z bawełny lub wełny, figurkami naczyniami i świecznikami z kamienia i imitacji kości słoniowej. Dodatkami możesz także wykreować wspaniałą atmosferę orientu, jeśli nie chcesz lub nie możesz kupować nowych mebli kolonialnych. Taki sposób pozwoli stworzyć w mieszkaniu kolonialną przestrzeń niewielkim nakładem finansów.