1. Funkcjonalność pomieszczenia
Zastanów się jaką pomieszczenie ma mieć funkcję oraz to, ile osób będzie z niego korzystało na co dzień. To podyktuje rodzaj umeblowania, którego będziesz potrzebować i ilość wymaganych miejsc do siedzenia.
2. Wybierz punkt centralny na którym się skupisz
Zidentyfikuj punkt centralny pokoju – kominek, widok, telewizor – i odpowiednio ustaw meble. Jeśli planujesz oglądać telewizję w pokoju, idealna odległość między zestawem, a siedzeniem jest trzykrotnie większa od wielkości ekranu (mierzona po przekątnej). Dlatego, jeśli masz 40-calowy zestaw, twoje krzesło powinno znajdować się w odległości 120 cali.
3. Zacznij od priorytetów
Na samym początku powinniście skupić się na meblach o największych gabarytach, w zależności od pokoju będzie to sofa, łóżko, biblioteczka czy biurko. W większości przypadków ten meble powinien stanowić filar aranżacji. Jeśli przestrzeń Ci na to pozwoli postaraj się unikać ustawiania mebli pod ścianami.
4. Rozważmy symetrię
Symetryczne układy najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach formalnych, natomiast jeśli chcesz się czuć bardziej swobodnie postaw na asymetryczny układ mebli.
5. Utwórz przepływ ruchu
Pomyśl o przepływie ruchu przez pokój – ścieżkę między drzwiami. Jeśli układ pomieszczenia Ci na to pozwala unikaj ustawiania gabarytowych mebli które mogą zaburzać ustalony przepływ ruchu. Dla głównych ciągów komunikacyjnych optymalna szerokość przejścia to około 100-110cm, dla mniejszych minimalna wartość to 60cm. Przepływ ruchu postaraj się skierować wokół przestrzeni wypoczynkowej. Jeśli układ pokoju wymusza ustalenie ruchu przez środek pomyśl nad podzieleniem przestrzeni wypoczynkowej na dwie mniejsze.
6. Postaw na różnorodność
Ustawienie mebli o podobnej wysokości w jednej linii nie jest dobrym pomysłem. Postaraj się tak zaplanować układ, aby Twój wzrok poruszał się w górę i w dół podczas przeglądania całego wystroju. Aby zrównoważyć wysokie przeskoki pomiędzy meblami postaw na dekoracje.
7. Zbuduj kontrast
Połącz proste i zakrzywione linie, aby uzyskać kontrast. Jeśli meble są nowoczesne i liniowe, wrzuć okrągły stół do kontrastu. Jeśli meble są zakrzywione, wymieszaj je z prostymi kształtami. Podobnie, sparuj bryły z pustkami: Połącz fikuśne krzesło z solidnym i masywnym stołem, a solidne krzesło z stołem o nieregularnych kształtach.
8. Łatwość użycia
Umieść stolik w zasięgu ręki każdego fotela, łącząc kawałki o podobnej skali. Upewnij się, że przy każdym fotelu jest ustawiona lampa do czytania. Stoliki kawowe powinny znajdować się w odległości od 40 cm od sofy, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca na nogi.
9. Pozwól na cyrkulację
W jadalni upewnij się, że między każdą krawędzią stołu a najbliższą ścianą lub meblem jest co najmniej 120cm. Jeśli ruch przechodzi jednej stronie stołu, 90cm powinno wystarczyć.
W sypialniach odczekaj co najmniej 60cm między bokiem łóżka a ścianą i co najmniej 90cm między łóżkiem a wahadłowymi drzwiami.
10. Planowanie to Twój największy przyjaciel
Zaplanuj wszystko. Zanim przeniesiesz meble, przetestuj swój projekt na papierze. Zmierz wymiary pomieszczenia, zwracając uwagę na lokalizację okien, drzwi, grzejników i gniazdek elektrycznych, a następnie przygotuj plan piętra na papierze milimetrowym, używając kartoników reprezentujących wyposażenie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie użycie cyfrowej aplikacji do planowania pokoju, aby narysować przestrzeń i przetestować różne konfiguracje mebli. To mniej pracy i dużo więcej zabawy.