Styl industrialny — zasady aranżacji wnętrz
Styl industrialny to styl inspirowany surowymi halami, wnętrzami fabryk i magazynów. Jedną z jego najważniejszych wyróżników jest surowy, przemysłowy klimat.
- Na podłogach industrialnych wnętrz króluje beton lub deski, ściany zdobi cegła lub betonowe dekoracje. W oknach na próżno szukać firanek i zasłon. Te są często niezasłonięte niczym lub ozdobione roletami w neutralnych kolorach.
- Nie mniej ważna od industrialnej surowości jest nieskrępowana niczym przestrzeń. W takich wnętrzach granice między poszczególnymi pomieszczeniami — kuchnią, salonem, biurem czy jadalnią często są zatarte. Dzielą je jedynie niewielkie ścianki działowe lub nie dzieli… zupełnie nic.
- We wnętrzach w stylu industrialnym duże znaczenie odgrywają także barwy. Ich charakter najlepiej oddadzą odcienie bieli, szarości i beżu.
Rada: jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem ścian z naturalnej cegły, możesz stworzyć taką strukturę samodzielnie. Np. przy pomocy betonu architektonicznego. Drewno na podłodze zastąpią specjalne płytki lub spieki kwarcowe. Chcesz osiągnąć efekt wow? Takie rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę.
Meble w stylu industrialnym
Nieodzownym elementem stylu industrialnego są industrialne meble. Te, podobnie jak same wnętrza charakteryzują się minimalizmem i surowym przemysłowym klimatem. Większość z nich została stworzona z egzotycznego drewna (mango, palisandru indyjskiego i egzotycznej akacji), często z dodatkiem elementów z metalu i szkła. To właśnie one dodają meblom przemysłowego, surowego charakteru podkreślając ich designerski look.
Meble w stylu industrialnym zazwyczaj przybierają proste, minimalistyczne formy i mają lekkie konstrukcje. Dzięki temu nie obciążają optycznie pomieszczeń, pomagając zachować otwartą przestrzeń. Jedynym wyjątkiem są meble industrialne z palisandru indyjskiego. Ze względu na ciemnobrązową głęboką barwę i mocną solidną strukturę te sprawdzają się najlepiej w przestronnych dużych wnętrza. Niewielkie mogą przytłoczyć, zabierając industrialny, pełen przestrzeni klimat.
Meble industrialne zachwycają jednak nie tylko urodą, ale także wyjątkową trwałością. Wykonane z egzotycznego drewna, zdecydowanie twardszego niż polskie gatunki, są solidne i odporne na uszkodzenia. Regularnie konserwowane zachowują swoje właściwości na lata, cieszą oczy oryginalnym osłojeniem i piękną barwą.
Meble industrialne a wielkość i charakter wnętrza
Meble industrialne najczęściej kojarzą się z przestronnymi loftami. Choć tam mogą w pełni ujawnić swój urok, będą pasować także do mieszkań urządzonych w inny sposób. Dzięki szerokiemu wyborowi dostępnych na rynku wzorów, form i modeli, z powodzeniem znajdziesz takie, które idealnie wpasują się w charakter Twojego mieszkania.
- Oryginalne, designerskie stoliki kawowe świetnie odnajdą się w nowoczesnych pomieszczeniach oraz wnętrzach zaaranżowanych w stylu art.
- Wielofunkcyjne skrzynie z naturalnego drewna mango będą idealnym dodatkiem do urządzonej w klasycznym stylu kawalerki.
- Postarzane komody i witryny w pełni wyeksponują swój urok w mieszkaniach w stylu rustykalnym, a meble z drewna egzotycznej akacji idealnie wpasują się w przytulne skandynawskie klimaty.
- Masywne szafy z palisandru będą pasować do dużych sypialni. Z szafkami nocnymi wykonanymi z tego samego drewna stworzą zgrany team, który zachwyci elegancją i funkcjonalnością.
Rada: styl industrialny będzie wyglądał znakomicie nie tylko w przestronnych loftach, ale także w niewielkich mieszkaniach. Jeśli takie urządzasz, pamiętaj jednak o tym, aby zachować umiar i nie zagrać przestrzeni nadmiarem mebli i dodatków. W ten sposób osiągniesz odwrotny od zamierzonego efekt, a industrialna świeżość i przestrzeń znikną.
Przede wszystkim minimalizm
Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym postaw na minimalizm Zrezygnuj z nadmiaru mebli i dodatków, wybierając tylko te naprawdę niezbędne, w doskonałej jakości. Zanim je kupisz, upewnij się, że zostały wykonane ręcznie. Takie rzemiosło jet gwarancją nie tylko unikalności każdego modelu, ale także wyjątkowego ducha orientu, jaki w sobie nosi. Dopełnieniem aranżacji będą stylowe dodatki — lampa z drucianym lub metalowym kloszem, zawieszony pod sufitem sznur żarówek, oryginalny sekretarzyk lub… stary gramofon.