Na czym polega styl kolonialny?
Styl kolonialny narodził się w XIX wieku w zamorskich koloniach brytyjskich. Zasiedlający nowe lądy Brytyjczycy starali się urządzić swoje domy zgodnie z rodzimą stylistyką. Efekt połączenia brytyjskich wpływów z oryginalnymi orientalnymi elementami stał się zaczątkiem kolonialnego stylu aranżacji.
Cechy charakterystyczne kolonialnych aranżacji to:
- kolonialne meble.
Wykonane z egzotycznych gatunków drewna — mango, palisandru indyjskiego i akacji, przyciągają uwagę orientalną stylistyką i znakomitym wykonaniem. Trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia zachowują swoje właściwości przez lata. Tworzone ręcznie przez hinduskich rzemieślników niosą w sobie prawdziwego ducha orientu;
- naturalne tkaniny — np. np. len i wełna. Takie pledy i powłoczki poduszek sprawią, że wnętrze stanie się przytulne. Świetnie sprawdzą się także lekkie materiały – organza i bardzo lekka bawełna. W połączeniu z masywnymi meblami nadadzą aranżacji powiewu i finezji;
- barwy ziemi — brąz, zieleń, écru. Znajdziesz je nie tylko na ścianach i podłodze, ale również na pledach, zasłonach i dodatkach. Jeśli uwielbiasz intensywne barwy, możesz przełamać kolorystykę ziemi elementami w kolorze czerwonym, pomarańczowym, różowym, żółtym lub niebieskim;
- jasne, gładkie tkaniny obiciowe. Te jednobarwne stworzą harmonijną kompozycję z pozostałymi elementami przestrzeni, eliminując efekt aranżacyjnego chaosu;
- dodatki wykonane z naturalnych materiałów — drewna, kamienia czy imitacji kości słoniowej. Ręcznie wykonane figurki bogów i bóstw, ozdobne drewniane pudełka i efektowne lampki skutecznie przykują uwagę. Podkreślą także urok mebli z egzotycznego drewna.
Kolonialne meble — do salonu, sypialni i gabinetu
Kolonialny styl aranżacji świetnie sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu. Przy pomocy kolonialnych mebli urządzisz sprzyjający relaksowi salon, przytulną sypialnię i funkcjonalną kuchnię.
Kolonialne meble do salonu
Aranżując salon, wybierz jeden element, wokół którego zbudujesz klimat pomieszczenia. Może być to np. strefa relaksu z wygodną dużą sofa, kolonialnym stolikiem kawowym i industrialną wiszącą lampą czy masywny stół. Odporny na uszkodzenia, stabilny i wytrzymały będzie idealny do spożywania rodzinny posiłków, grania w gry planszowe i długich rozmów przy kawie.
Aby podkreślić kolonialny charakter wnętrza, możesz powiesić na ścianie mapę, a na komodzie postawić figurki indyjskich bóstw lub zwierząt.
Kolonialne meble do sypialni
Centralnym elementem sypialni w stylu kolonialnym powinno być łóżka z drewnianą ramą. W niewielkich wnętrach najlepiej sprawdzą się te w jasnych barwach, np. łóżko z drewna mango. W przestronnych pomieszczeniach najlepiej będą wyglądać te łóżka z ciemnego palisandru.
Po obu stronach łóżka umieść szafki nocne. Najlepiej takie wyposażone w dodatkowe szuflady lub półeczki.
Alternatywą dla szafek może być indyjska skrzynia, która spełni także funkcję pojemnika na pościel.
W zależności od wielkości pomieszczenia i preferencji aranżacyjnych możesz umieścić w pomieszczeniu także dodatkowe elementy — drewnianą komodę, pojemną szafę, czy biblioteczkę.
Urok mebli z egzotycznego drewna wspaniale podkreślą… egzotyczne rośliny, np. bambus w doniczce.
Kolonialne meble do gabinetu
Domowy gabinet w kolonialnym stylu? Zdecydowanie tak! Wybierając klasyczne meble kolonialne, stworzysz wnętrze sprzyjające skupieniu i pracy twórczej. Najważniejszym elementem wnętrza powinno być funkcjonalne biurko — drewniane, wyposażone w półki i szuflady.
W zależności od swoich upodobań możesz wybrać:
-
ciemnobrązowy mebel z palisandru, idealny do ponadczasowo zaaranżowanych wnętrz;
-
barwny model w stylu art, świetny dla artystów i przedstawicieli wolnych zawodów;
-
nowoczesne biurko o oryginalnej stylistyce — znakomite do loftu i gabinetu w stylu industrialnym.
Nieodzownym dodatkiem do biurka powinno być również wygodne krzesło. Najlepiej takie z siedziskiem z naturalnego materiału.
Jeśli przygotowałeś na gabinet odrębne pomieszczenie, umieść w nim także bibliotekę, komodę czy praktyczną półkę na książki i dokumenty. Pamiętaj, aby każdy dodatkowy element pasował stylem do pozostałych.
Meble kolonialne w małym mieszkaniu
Meble z egzotycznego drewna są zazwyczaj masywne i rozłożyste. Takie komody, stoły i szafy świetnie odnajdą się więc przede wszystkim w przestronnych wnętrzach. Jeśli urządzasz niewielkie M, nie musisz jednak rezygnować z kolonialnego stylu.
Kluczem do sukcesu jest wybór wielofunkcyjnych mebli, najlepiej tych, wykonanych z drewna mango. Konstrukcje komód, półek i stołów z drewna mango są zazwyczaj lekkie i zdecydowanie delikatniejsze od tych z palisandru. Ich słoneczna barwa dodatkowo optycznie powiększa wnętrze.
Świetnym wyborem do niewielkiego salonu będzie kolonialna skrzynia pełniąca funkcję schowka i stolika kawowego. Przypominająca nieco stary kufer wprowadzi do wnętrza niezwykłą atmosferę przygody.
W sypialni znakomicie sprawdzi się komoda o prostej, geometrycznej formie, a w kuchni rozkładany stół o lekkiej konstrukcji.
Wnętrze w stylu kolonialnym — co jeszcze warto wiedzieć?
Co jeszcze warto wiedzieć, urządzając wnętrze w stylu kolonialnym?
-
Stwórz kontrast pomiędzy barwą ścian i mebli. Najlepszy efekt osiągniesz, umieszczając ciemne meble na tle jasnych ścian lub odwrotnie.
-
Aby uczynić salon bardziej przytulnym, wybierz bogato zdobione meble, z ażurowymi dekoracjami i orientalnymi zdobieniami. Sięgnij także po wełniany pled, a jako dekorację okien wykorzystaj lekkie zasłony z organzy lub bawełny.
-
Aby uniknąć aranżacyjnego chaosu, zadbaj o spójną stylistykę wszystkich mebli w pomieszczeniu. Odmienny rodzaj drewna, barwy i style sprawią, że wnętrze będzie pełne nieładu, a przebywanie w nim nie będzie przyjemne.
Styl kolonialny — dla zwolenników wysmakowanej stylistyki i… dalekich podróży
Pełne egzotycznego drewna, pamiątek z zamorskich wypraw i barw ziemi — mieszkania urządzone w stylu kolonialnym przypominają wnętrza zamieszkałe przez podróżników. Właśnie dlatego świetnie odnajdą się w nich osoby, uwielbiające dalekie wyprawy. Dzięki brytyjskim wpływom taki styl przypadnie do gustu także fanom eleganckiej, wysmakowanej stylistyki, szlachetnych dodatków i najlepszej jakości materiałów.