Do Polski styl industrialny zawitał stosunkowo późno, bo dopiero w latach 90. XX wieku. Podobnie jak w USA, na pomieszczenia mieszkalne zaczęto adaptować nieczynne fabryki. Chętnie pozostawiano charakterystyczne dla nich naturalne elementy wyposażenia, czyli:
- metalowe pręty i konstrukcje,
- części maszyn,
- surową kolorystykę – biel, szarości, czerń.
Choć industrialny styl wyposażania wnętrz narodził się jako odpowiedź na fatalną sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie w dobie kryzysu, szturmem zdobył on popularność w kolejnych latach. W ten oto sposób powstało coś z niczego – i to z wielką klasą. Największego rozgłosu stylowi industrialnemu nadali artyści, którzy w latach 60. i 70 spotykali się w opuszczonych fabrykach i magazynach, a także urządzali w nich swoje pracownie (jednym z nich był Andy Warhol). Dość szybko zauważono potencjał w takim urządzaniu pomieszczeń. Dużo przestrzeni i światła, meble i dekoracje ograniczone do minimum – dzięki temu nawet niewielkie lokum można było podzielić na kilka funkcjonalnych stref, zachowując przy tym jak najwięcej miejsca.
Mniej znaczy więcej – tą właśnie zasadą kierują się dekoratorzy wnętrz i producenci mebli w stylu industrialnym.
Styl loftowy – najważniejsze cechy
Najważniejszą cechą stylu industrialnego (zwanego zamienne loftowym) jest przestrzeń. Konkretnie – dużo przestrzeni. Pomieszczenia najczęściej nie są od siebie wyraźnie odgrodzone, co jeszcze bardziej optycznie ją powiększa.
Wnętrze powinno być jasne i maksymalnie doświetlone. Meble i dodatki – proste w formach, minimalistyczne, a niekiedy wręcz ascetyczne. Ma być dużo miejsca, a aranżacja powinna w wyrafinowany sposób łączyć minimalizm i użyteczność.
Meble industrialne – nieodzowne elementy stylu loftowego
Meble industrialne metalowe to najbardziej charakterystyczny element loftowego stylu.
Jakie powinny być? Minimalistyczne – tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że istotną cechą stylu loftowego jest estetyka. Meble i dodatki muszą więc być wykonane starannie i wykończone precyzyjnie.
Meble industrialne mogą być metalowe lub stanowić połączenie metalu z innymi materiałami – najczęściej z drewnem. Powinno ono również mieć jak najbardziej surowy, naturalny wygląd. W loftowym stylu goszczą również meble z palet, a także te z odzysku.
Reasumując: aranżacja w stylu industrialnym to połączenie chłodu, surowości, minimalizmu i nowoczesności, w estetycznym stylu i dobrym guście.
Meble industrialne metalowe – jakie kolory i dodatki do nich pasują?
Kierując się zasadą, że mniej znaczy więcej, styl loftowy nie wymaga dodatków, które zmiękczyłyby jego surowy charakter. Nie potrzeba więc dekoracyjnych figurek, przytulnych zasłonek czy puchatej narzuty na łóżko. Jakie kolory dodatków i ścian będą pasować najlepiej do loftowego wnętrza?
Meble industrialne to najczęściej połączenie drewna z metalem lub sam metal. W jednym i drugim wydaniu są proste i dość surowe. Dominują więc szarości i czernie. Doskonale pasować będą do nich więc równie surowe i chłodne kolory – błękit, stal czy turkus.
Ściany najlepiej pozostawić gołe – jeśli są niedokończone, czyli nie wyszpachlowane, niepomalowane lub są lekko odarte, niech takie zostaną! Taka stylistyka najlepiej wpasuje się w pierwotny styl industrialny.
Kilka pomysłów na meble industrialne metalowe od Indian Meble
Im większa przestrzeń do zagospodarowania, tym większe pole manewru, jeśli chodzi o jej umeblowanie. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się meble wielofunkcyjne, w większych – można popuścić wodze fantazji.
Istotne jest jednak to, że dla pełnego, oczekiwanego efektu ważna jest pewna spójność stylistyczna.
W Indian Meble czekają na Ciebie ręcznie tworzone meble w stylu kolonialnym i industrialnym, dzięki którym stylowo urządzisz każde pomieszczenie.
Meble industrialne metalowe z naszej kolekcji to unikatowe egzemplarze, które dzięki swojej prostej formie i estetycznemu wykonaniu idealnie skomponują się z aranżacjami w różnym stylu – nie tylko loftowym.
Prosta, solidna i minimalistyczna konstrukcja – to najbardziej książkowy przykład loftowego, funkcjonalnego mebla. Metalowa rama i elegancki blat z drewna mango to uniwersalne połączenie, które nie zawiedzie przez wiele lat.
- Regał loftowy
Wykonany w całości z metalu, stylizowany na mebel sprzed kilkudziesięciu lat. Spora powierzchnia użytkowa pozwoli na maksymalne jej zagospodarowanie. Stanowi idealną ozdobę sam w sobie.
Połączenie surowego drewna i metalu to kwintesencja industrialnego stylu. Drewno w rzeczywistości jest zabezpieczone woskiem, jednak jest to zabieg niedostrzegalny i nie wypływa na wizualny odbiór.
Niewielki, ale praktyczny – loftowy taboret to jeden z przykładów minimalistycznych, wielofunkcyjnych mebli. Możesz wykorzystać go na wiele sposobów.