Jak urządzić mieszkanie w stylu loftu?
Chcesz stworzyć w swoim mieszkaniu atmosferę loftu?
- Zadbaj o przestrzeń. Minimalizm, przestrzeń, oddech — to niekwestionowane wskaźniki loftowych aranżacji. Nawet jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkie, zrezygnuj z nadmiaru mebli. Aby zachować funkcjonalność, wybierz te wielofunkcyjne, o lekkich strukturach i w jasnych barwach.
- Jeśli to możliwe, pozbądź się wszystkich zbędnych ścianek działowych. Taki ruch sprawi, że zyskasz dużą, jednolitą przestrzeń użytkową. A ta jest bardzo charakterystyczna dla wnętrz loftowych.
- Zachowaj surowe ściany. Jeśli masz w swoim mieszkaniu naturalne ceglaste ściany, koniecznie pozostaw je „saute”. Jeśli nie masz tyle szczęścia, nic straconego. Naturalną cegłę lub surowy beton z powodzeniem wyczarujesz przy pomocy ozdobnego tynku. Najlepiej, jeśli pokryjesz nim jedną lub dwie ściany.
- Zadbaj o odpowiednią podłogę. Do wnętrz w stylu loftu najlepiej pasuje przemysłowy parkiet lub żywica epoksydowa. Możesz także pozostawić zwykłą, betonową wylewkę, uprzednio ją zabezpieczając.
- Zrezygnuj z firan i zasłon. Jeśli jednak czujesz się nieswojo, widząc sąsiadów zaglądających w Twoje okna, umieść w nich rolety w stonowanym kolorze — czarnym, białym, szarym lub brązowym.
- Pamiętaj o oświetleniu. Industrialne lampy to jeden z charakterystycznych elementów stylu loftowego. Surowe, lampy z metalowymi osłonkami lub żyrandole w metalowej obudowie. Nie tylko oświetlą wnętrze, ale będą także jego ozdobą.
Loftowe meble — jakie wybrać?
Wbrew pozorom meble do loftu mogą przybierać różne oblicza. W zależności od użytych materiałów oraz kolorów mogą dowolnie kształtować klimat wnętrza, wywołując pożądane efekty.
- Jeśli chcesz urządzić elegancką, przestronną sypialnię, sięgnij po prostą ramę łóżka z drewna mangowca. Dzięki swojej konstrukcji mebel nie obciąży przestrzeni. Będzie także wspaniałym tłem dla wyrazistych dodatków.
- Wręcz obowiązkowym elementem industrialnej przestrzeni powinna być komoda np. ta wykonana z drewna mango. Dzięki połączeniu drewna z metalem wspaniale wpisuje się w loftową stylistykę. Pojemne szuflady i szafki pomieszczą niezbędne akcesoria, a na blacie z powodzeniem możesz umieścić telewizor czy sprzęt grający.
- Świetnym rozwiązaniem do małego mieszkania będzie półka wisząca wykonana z egzotycznego drewna mango. Taki mebel w sprytny sposób pozwala zaoszczędzić przestrzeń, zapewniając przy tym potrzebną do przechowywania powierzchnię. Jego ciepła barwa wspaniale rozświetli przestrzeń, dodając jej słonecznego blasku.
- Jeśli chcesz ocieplić wnętrze, umieść w jadalni indyjskie krzesła barowe. Naturalne drewno wraz z różową barwą skutecznie zmiękczą surowość, nie powodując jednak efektu przesłodzenia.
- Świetnym wyborem do eleganckiego gabinetu będzie industrialne krzesło ze skórzanym siedziskiem . Wygodne i bardzo reprezentacyjne sprawdzi się zarówno w domowym gabinecie, jak i w biurze.
- Jeśli uwielbiasz oryginalny design, rozważ kupno loftowej konsoli w kształcie… roweru . Oryginalna konstrukcja przyciąga wzrok, a znakomite wykonanie gwarantuje wieloletnie użytkowanie. Konsola w kształcie roweru będzie z pewnością świetnym prezentem dla fana jazdy na rowerze.
Styl loftowy — nie zawsze chłodny
Choć styl loftowy kojarzy się z wnętrzami fabryk i magazynów, wcale nie musi być chłodny i surowy. Jak ocieplić loftowe wnętrze, nie tracąc jego charakteru?
- Bazę przytulnego wnętrza w stylu loftowym powinny stanowić meble wykonane z naturalnego drewna, bez dodatku szkła i metalu (takie elementy ochładzają wnętrze).
- Przełam naturalną kolorystykę odcieniami turkusu lub ciemnej czerwieni. Taki zabieg ociepli pomieszczenie.
- Zamiast surowej czerwonej cegły (lub jej imitacji) stwórz na ścianach subtelniejszą bieloną wersję.
- Sięgnij po naturalne tkaniny — np. bawełnę czy len. Sprawią, że wnętrze będzie przytulne i „domowe”.
- Cieplejszy klimat stworzysz także przy pomocy światła i odpowiednich żarówek.
Dodatki w stylu loftowym
To, jakie dodatki do loftu wybrać zależy nie tylko od Twoich upodobań, ale również od całości koncepcji. Do monochromatycznej bazy z postaci ścian, podłóg i mebli, możesz dobrać do nich charakterystyczne wyraziste akcesoria. Jeśli jednak główne elementy przestrzeni (np. meble) są bardzo charakterystyczne, zbyt oryginalne dodatki mogą stworzyć wrażenie chaosu.
Jeśli chcesz, aby wnętrze miało orientalną nutę, sięgnij po dodatki w stylu indyjskim. Ceramiczne tace i patery, posążki bóstw i kolorowe świeczniki świetnie odnajdą się w przestrzeni loftu.
Jeśli urządzasz małe mieszkanie, sięgnij po wielofunkcyjne dodatki. Świetnym wyborem będzie drewniana skrzynia, będąca jednocześnie schowkiem (np. na pościel czy ręczniki) i siedziskiem.
Styl loftowy — co jeszcze warto wiedzieć?
- Idealnie, gdyby drzwi wejściowe i ramy okienne w loftach były ciężkie i masywne. Jeśli urządzasz mieszkanie od zera, rozważ takie rozwiązanie.
- Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie surowych materiałów takich jak płyta pilśniowa, surowe deski czy betonowe bloczki. Świetnie sprawdzą się jako półki, siedziska lub… wykończenia ścian.
- Jeśli nie chcesz lub możesz zaaranżować wnętrza w stylu loftu, odmień swoje mieszkanie loftowymi dodatkami. Te świetnie odnajdą się także w klasycznie zaaranżowanych wnętrzu.
Styl loftowy – nie tylko dla bohemy
Loftowe przestrzenie często kojarzą się z nowojorską bohemą i światem designu. Dzięki szerokodostępnym meblom i dodatkom taki styl jest dziś dostępny dla wszystkich. Bez względu na to, czy zamieszkują przestronny londyński apartament, czy niewielkie mieszkanie w Lublinie.